Velmi Vám děkujeme za účast ve studii LERCO 4HAIE - Zdravé stárnutí v průmyslovém prostředí (https://haie-lerco.cz/). Hlavním záměrem tohoto projektu je po pěti letech navázat na studii 4HAIE a dlouhodobě sledovat, jaký vliv má pohybová (in)aktivita na zdraví, psychickou pohodu, kvalitu života a stárnutí populace v průmyslovém regionu. Výsledky mohou přispět k odhalování nových poznatků o vlivu kvality ovzduší a životního stylu na zdraví, běžecká zranění a kvalitu života, které mohou být velmi cenné v rámci prevence zdraví a při vzniku doporučení pro zdravé stárnutí mužů a žen v Moravskoslezském a Jihočeském kraji. Vaše účast ve studii nám pomohla získat unikátní data pro odhalení těchto souvislostí.
Jako poděkování za Váš čas a energii, kterou jste studii věnovala, jsme pro Vás připravili tento personalizovaný report o průběhu studie. V tomto dokumentu naleznete shrnutí relevantních dat, která jsme od Vás v průběhu 4 týdnů získali. Hned na úvod jsme si pro Vás připravili porovnání vybraných metrik z této druhé vlny (LERCO 4HAIE) s první vlnou před 5 lety (HAIE). Dále zahrnuje report detailnější informace o pohybové aktivitě, sedavosti, spánku i psychologických faktorech včetně jejich souvislostí. Nechybí ani záznam, v jaké kvalitě ovzduší jste se v pohybovala.
Pevně věříme, že jsou pro Vás obsažené informace užitečné a zajímavé. Přejeme Vám příjemné a inspirativní čtení.
Zařízení: | Fitbit Charge 3 |
Studie: | HAIE |
Uvažované dny: | 13. 06. 2019 až 14. 06. 2020 |
Celkem validních dní: | 303 dní |
Zařízení: | Fitbit Charge 4 |
Studie: | LERCO |
Uvažované dny: | 11. 08. 2024 až 06. 09. 2024 |
Celkem validních dní: | 25 dní |
V následující tabulce se porovnávají vybrané hodnoty z první vlny studie (HAIE) s druhou vlnou (LERCO 4HAIE). V tabulce jsou zahrnuty minuty strávené pohybovou aktivitou ve střední a vysoké intenzitě, denní počet kroků, délka spánku a klidová tepová frekvence.
Upozorňujeme, že výpočty minut pohybové aktivity ve střední a vysoké intenzitě se na základě nejnovější vědecké evidence změnily. Na rozdíl od minulého reportu z HAIE, kde jsme počítali Vaši aktivitu na základě souvislých desetiminutových epizod aktivity v dané intenzitě, v současném LERCO reportu bereme v potaz každou minutu strávenou v uvedených intenzitách, což je v souladu s nejnovějšími doporučením, kde se počítá každá minuta. Data z první vlny jsme tedy aktualizovali a nemusí odpovídat hodnotám minulého HAIE reportu.
Každá buňka tabulky obsahuje text s Vašimi hodnotami a sloupcový graf, ve kterém zelený sloupec znázorňuje Vaši hodnotu v předchozí studii HAIE, modrý sloupec Vaši hodnotu v současné studii LERCO. Pro srovnání jsme přidali také hodnoty průměrného běžce/neběžce ze studie HAIE, které jsou v grafu vyznačené přerušovanou čarou s pro vás odpovídající skupinou dle aktivity - BEŽEC. Průměry jsou uvažované pouze pro validní dny studie, což jsou dny, kdy byla naměřena data za alespoň 10 hodin (spánková data se do těchto 10 hodin nezapočítávají).
Aktivita střední intenzity
Průměrný počet minut strávených denně aktivitou střední intenzity byl v době Vaší nynější LERCO studie 70. Tato hodnota je oproti hodnotám minulé studie HAIE vyšší. Ve studii HAIE činil průměrný počet minut strávených aktivitou střední intenzity 32.4.
Aktivita vysoké intenzity
Průměrný počet minut strávených denně aktivitou vysoké intenzity byl v době Vaší nynější LERCO studie 26.4. Tato hodnota je oproti hodnotám minulé studie HAIE vyšší. Ve studii HAIE činil průměrný počet minut strávených aktivitou vysoké intenzity 23.7.
Kroky
Průměrný denní počet kroků byl v době Vaší nynější LERCO studie 11380. Tato hodnota je oproti hodnotám minulé studie HAIE nižší. Ve studii HAIE činil průměrný denní počet kroků 12974.
Délka spánku
Průměrná délka spánku byla v době Vaší nynější LERCO studie 9.3 hodin denně. Tato hodnota je oproti hodnotám minulé studie HAIE vyšší. Ve studii HAIE činila průměrná doba spánku 8.3 hodin denně.
Klidová tepová frekvence
Průměrná klidová tepová frekvence byla v době Vaší nynější LERCO studie 61.1. Tato hodnota je oproti hodnotám minulé studie HAIE nižší. Ve studii HAIE činila hodnota klidové tepové frekvence 63.4.
Zařízení: | Fitbit Charge 4 |
Studie: | LERCO |
Uvažované dny: | 11. 08. 2024 až 06. 09. 2024 |
Celkem validních dní: | 25 dní |
Graf ukazuje, jak dlouho (v hodinách) měřily Fitbit hodinky Vaši aktivitu v jednotlivých dnech v týdnu. Hodnoty jsou pro každý den zprůměrovány z 28 dnů monitorování (zde uvažujeme všechny dny, ne pouze validní). Pro spolehlivé hodnocení Vaši aktivity musí být denně aspoň 10 hodin dat (vyznačuje přerušovaná čára).
Graf ukazuje, kolik minut označily Fitbit hodinky jako pohybovou aktivitu nízké intenzity v jednotlivých dnech v týdnu. Pohybová aktivita nízké intenzity se vyznačuje tak, že se při ní dá mluvit či zpívat bez jakýchkoli potíží (např.: pomalá chůze, nenáročné domácí práce či zahradničení). Hodnoty jsou pro každý den zprůměrovány z validních hodnot z období 28 dnů monitorování.
Graf ukazuje, kolik minut označily Fitbit hodinky jako pohybovou aktivitu střední intenzity v jednotlivých dnech v týdnu. Pohybová aktivita střední intenzity se vyznačuje tak, že se při ní nedá zpívat a mluvení začíná být obtížnější (např.: rychlá chůze, náročnější domácí práce či zahradničení, tenisová čtyřhra). Hodnoty jsou pro každý den zprůměrovány z validních hodnot z období 28 dnů monitorování.
Graf ukazuje, kolik minut označily Fitbit hodinky jako pohybovou aktivitu vysoké intenzity v jednotlivých dnech v týdnu. Pohybová aktivita vysoké intenzity se vyznačuje tak, že se při ní nedá říct víc než pár slov bez lapání po dechu (např.: intenzivní běh, jízda na kole, tenisová dvouhra). Hodnoty jsou pro každý den zprůměrovány z validních hodnot z období 28 dnů monitorování.
Světová zdravotnická organizace (World Health Organization, 2020) doporučuje týdně strávit alespoň 150 až 300 minut pohybovou aktivitou střední intenzity nebo 75 až 150 minut vysoké intenzity. Doporučení lze dosáhnout také ekvivalentní kombinací pohybové aktivity střední a vysoké intenzity, kde se minuty strávené v pohybové aktivitě vysoké intenzity násobí dvěma (jelikož jsou více zdraví prospěšné). Například, dosažení 50 minut pohybové aktivity střední intenzity a 50 minut vysoké intenzity splní spodní hranici uvedených doporučení (50 + 50 x 2 = 150).
V následujícím grafu jsme Vaše minuty strávené pohybovou aktivitou ve vysoké intenzitě již dvěma vynásobili. Můžete tak zkontrolovat, jestli daná doporučení splňujete. Splnění doporučení od WHO pro pohybovou aktivitu je asociováno s 20-30 % redukcí úmrtnosti ze všech příčin (World Health Organization, 2020).
Graf ukazuje, kolik kroků jste ušli v jednotlivé dny v týdnu dle záznamů z Fitbit hodinek. Hodnoty jsou pro každý den zprůměrovány z validních hodnot z období 28 dnů monitorování. Plná čára vyznačuje Váš průměrný denní počet kroků, zatímco přerušované čáry odkazují na milníky spojené se sníženou úmrtností ze všech příčin. Následující paragraf Vám zmíněné milníky vysvětlí.
V nejnovějším vědeckém shrnutí od Rodríguez-Gutiérrez et al. (2024) došli k následujícím závěrům; minimální průměrná denní dávka kroků pro zdravotní benefity v oblasti snížení úmrtnosti ze všech příčin se pohybuje kolem 3143 kroků. Jedinci s průměrným denním počtem kroků mezi 5000 až 7499 mají snížené riziko úmrtí ze všech příčin o 42 % oproti těm, kteří denně v průměru nachodí méně než 5000 kroků. Riziko úmrtí ze všech příčin je dále sníženo u těch, kteří pravidelně nachodí 7500 až 9999 (o 60 %), 10 000 až 12 499 (o 64 %) a více než 12 500 kroků za den (o 64 %).
Zařízení: | ActivPAL |
Uvažované dny: | 11. 08. 2024 až 31. 08. 2024 |
Celkem validních dní: | 20 dní |
Graf ilustruje dobu (v hodinách), kterou ActivPAL naměřil u různých činností v jednotlivých dnech v týdnu. Hodnoty jsou pro každý den zprůměrovány z validních dní v průběhu 21 dnů monitorování. Validní dny se uvažují takové dny, kdy Váš ActivPAL měřil po dobu alespoň 10 hodin (spánková data se do těchto 10 hodin nezapočítávají).
Co se doby strávené sezením týče, tak zatím neexistují specifická doporučení od významných organizací jako Světové zdravotnické organizace (WHO). Nicméně, WHO doporučuje sedavé chování omezovat a zaměňovat za pohybovou aktivitu jakékoli intenzity. Je to proto, že existuje dostatek vědecké evidence, ve které poukazují na asociace mezi dobou strávenou sezením a rizikem úmrtí ze všech příčin. V jejich reportu z roku 2020 zmiňují například vědecký článek od Ekelund et al. (2019), ve kterém se riziko úmrtí ze všech příčin postupně navyšovalo s prodlužující se délkou sedavého chování. Riziko úmrtí ze všech příčin bylo signifikantně navýšeno u těch s průměrnou dobou strávenou sezením odpovídající 9,5 h denně.
Přerušovat sedavé chování v intervalech je také doporučeno i přesto, že stále neexistují konkrétní doporučení pro frekvenci či dobu strávenou mimo sezení. Zdá se, že vyšší míra pohybové aktivity nad rámec WHO doporučení má také vliv na redukci negativních dopadů na zdraví při příliš dlouhé době strávené sedavým chováním (WHO, 2020).
Zařízení: | Fitbit Charge 4 |
Uvažované dny: | 11. 08. 2024 až 06. 09. 2024 |
Celkem validních dní: | 25 dní |
Následující graf ilustruje Vaši architekturu spánku dle jednotlivých dnů v týdnu. Hodnoty jsou vytvořeny na základě zprůměrovaných dat z validních hodnot z období 28 dnů monitorování hodnocených hodinkami Fitbit. Plná čára v grafu poukazuje na průměrnou délku Vašeho spánku. Přední organizace v oblasti zdravotnictví jako National Sleep Foundation (Hirshkowitz et al., 2015) American Academy of Sleep Medicine (Watson et al., 2015) doporučují dospělým jedincům spát 7 až 9 hodin za noc (přerušovaná čára).
Když byl náramek správně nasazený a nabitý, v datech můžeme vidět jednotlivé čtyři fáze spánku: vzhůru, REM (fáze s rychlými pohyby očí), lehký a hluboký spánek. V takovém případě mluvíme o detekci spánky typu “stages”. Když byl náramek nasazen špatně, měl málo baterie, případně se jednalo o spaní uprostřed dne, tak v grafu rozlišujeme pouze tři fáze: spánek, neklidný a bdění. V takovém případe mluvíme o detekci spánku typu “classic”. Více informací o fázích spánku můžete najít zde: https://blog.fitbit.com/sleep-stages-explained/.
Zařízení: | AtmoTube |
Uvažované dny: | 11. 08. 2024 až 31. 08. 2024 |
Celkem validních dní: | 19 dní |
Graf ukazuje hodnoty prachových částic PM2,5 a PM10, které reportoval Atmotube z validních dní Vašeho 21denního monitorování. Validní dny se uvažují takové dny, kdy Váš AtmoTube měřil alespoň 50 % dne. Tmavěmodrý sloupec reportuje zprůměrované hodnoty za celé období Vaší studie (dlouhodobý průměr), světlemodrý sloupec reprezentuje průměr z 24hodinových průměrů hodnot (denní průměry). V grafu jsou vyznačeny hraniční hodnoty od WHO pro dlouhodobá pozorování a pro 24 hodin. Vysvětlení naleznete o paragraf níže.
Světová zdravotnická organizace považuje od roku 2021 ovzduší jako znečištěné a potenciálně zdraví škodlivé, pokud se dosáhne průměrných dlouhodobých hodnot prachových částic pm2,5 vyšších než 5 a nebo hodnot pm10 vyšších než 15. V rámci 24 hodin se zároveň považuje ovzduší za znečištěné a potenciálně zdraví škodlivé, pokud se u prachových částic pm2,5 dosáhne hodnot vyšších než 15 a nebo u pm10 hodnot vyšších než 45 (World Health Organization, 2021).
Zařízení: | HealthReact |
Uvažované dny: | 05. 09. 2024 až 25. 09. 2024 |
Celkem validních dní: | 21 dní |
S pohybovou aktivitou souvisí i řada dalších psychologických faktorů jako jsou například nálada, emoce či životní spokojenost. Obecně by měla vyšší míra pohybové aktivity přinášet pozitivní pocity, navyšovat energii a snižovat napětí či negativní pocity (WHO, 2020). V následující části si tak můžete porovnat denní dobu strávenou pohybovou aktivitou i sedavostí s vybranými metrikami wellbeingu. Můžete se zaměřit například na to, jak jste se v průběhu studie cítili (Velmi špatně ↔︎ Velmi dobře) v závislosti na míře pohybové aktivity i sedavosti. To stejné můžete pak udělat i pro míru energie (Velmi bez energie ↔︎ Velmi plný/á energie) a Vaše pocity (ne)klidu (Velmi napjatě ↔︎ Velmi uvolněně). Mějte prosím na paměti, že vybrané metriky wellbeingu mohly být v průběhu studie ovlivněny i jinými faktory, než jsou pohybová aktivita a sedavost.
Vážená paní,
jménem celého týmu Vám chceme poděkovat za Vaši účast ve studii LERCO 4HAIE.
Jsme rádi, že jste se rozhodla do studie aktivně zapojit, velmi si toho vážíme, a děkujeme Vám za Vaši spolupráci v celém jejím průběhu. Svou účastí jste přispěla k získání unikátních dat, která nám pomohou porozumět tomu, jaký vliv má pohybová (in)aktivita na zdraví, psychickou pohodu, kvalitu života a stárnutí populace v průmyslovém regionu.
Těší nás, že jsme se s Vámi mohli osobně setkat, a doufáme, že i do budoucna nám zachováte Vaši přízeň a budeme se těšit na další případnou spolupráci s Vámi.
Výsledky studie můžete sledovat na těchto webových stránkách: https://haie-lerco.cz/.
V případě potřeby se na nás neváhejte kdykoli obrátit. S přátelským pozdravem za tým LERCO 4HAIE
doc. Mgr. Daniel Jandačka, Ph.D.
Alnawwar, M. A., Alraddadi, M. I., Algethmi, R. A., Salem, G. A., Salem, M. A., & Alharbi, A. A. (2023). The effect of physical activity on sleep quality and sleep disorder: a systematic review. Cureus, 15(8). https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10503965/
Consensus Conference Panel, Watson, N. F., Badr, M. S., Belenky, G., Bliwise, D. L., Buxton, O. M., … & Tasali, E. (2015). Recommended amount of sleep for a healthy adult: a joint consensus statement of the American Academy of Sleep Medicine and Sleep Research Society. Journal of Clinical Sleep Medicine, 11(6), 591-592. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26039963/
Ekelund, U., Tarp, J., Steene-Johannessen, J., Hansen, B. H., Jefferis, B., Fagerland, M. W., … & Lee, I. M. (2019). Dose-response associations between accelerometry measured physical activity and sedentary time and all cause mortality: systematic review and harmonised meta-analysis. bmj, 366. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31434697/
Hirshkowitz, M., Whiton, K., Albert, S. M., Alessi, C., Bruni, O., DonCarlos, L., … & Ware, J. C. (2015). National Sleep Foundation’s updated sleep duration recommendations. Sleep health, 1(4), 233-243. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29073398/
Rodríguez-Gutiérrez, E., Torres-Costoso, A., del Pozo-Cruz, B., de Arenas-Arroyo, S. N., Pascual-Morena, C., Bizzozero-Peroni, B., & Martínez-Vizcaíno, V. (2024). Daily steps and all-cause mortality: An umbrella review and meta-analysis. Preventive Medicine, 108047. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/38901742/
World Health Organization. (2020). WHO guidelines on physical activity and sedentary behaviour. World Health Organization. https://www.who.int/publications/i/item/9789240015128
World Health Organization. (2021). WHO global air quality guidelines: particulate matter (PM2. 5 and PM10), ozone, nitrogen dioxide, sulfur dioxide and carbon monoxide. World Health Organization. https://www.who.int/publications/i/item/9789240034228